Loupežnický hrad

Šaunštejn-Loupežnický hrad

Adresa: Vysoká Lípa
Nadmořská výška: 340 m.n.m.
Hodnocení: 5.5 / 10 hlasů: 635
Souřadnice GPS: N: 50,868416, E:14,351520 Lokalita: Děčínsko a Lužické hory

Budete si možná chvíli spílat proč na Šaunštejn vůbec lezete, ve skalní průrvě úzké i pro hubeného turistu začnete uvažovat o svém návratu, nicméně až se přes všechna úskalí cesty dostanete, hrad vás odmění. Skalní bloky propojené můstky, pevně ukotvené zábradlí a zejména kouzelný pohled do kraje vám dají odpověď, proč Loupežnický hrad, jak zní druhé jméno Šaunštejnu, láká tolik turistů.

Přesná doba založení hradu není známa, nejčastěji se však hovoří o konci 14. století, kdy měl sloužit k ochraně České silnice představující významné obchodní spojení vnitrozemí se Saskem. Dnes tu sice obchodníky nenajdete, ale za to jejich putování můžete napodobit na cyklostezce, která někdejší cestu do značné míry kopíruje.

Cesta k hradu rozhodně není snadná. K patě skály, na níž se zřícenina rozkládá, dojdete po středně náročné červené turistické značce. Horší je však poslední úsek. Výstup k Šaunštejnu začíná na žebříku, pokračuje přes příkré schody a skalní průrvy. Několikrát se budete muset mistrně prohýbat či natáčet, abyste úsek vůbec zdolali. Specialitou je kousek cesty vedoucí skalní soutěskou, kde rozhodně není místa nazbyt a ještě to jde do kopce. Objemnější turisté zde nemají moc velkou šanci.

Vrchol
Hrad se rozprostírá na několika skalních masivech, dnes už pospojovaných umně udělanými můstky. Vrcholová plošina tak může měřit dobrých 70 metrů na délku a zhruba 15 metrů na šířku. Uprostřed zde v dávné minulosti stála dřevěná hlavní budova s věží, po níž dnes zbyly jen základy v podobě malé místnosti. Hned vedle pak najdete vytesanou, dosti hlubokou prohlubeň, která pravděpodobně sloužila jako skladiště obilí. Dnes tam jsou zejména drobné mince turistů.

Přístup do hradu byl sám o sobě dost komplikovaný, takže dodatečná bezpečnostní opatření představovaly už pouze dvě strážnice. Na severní straně její původní umístění poznáte podle vytesané prohlubně, obdobně druhou najdete na jihozápadním výběžku. Pokud byste si chtěli představit, jak hrad dříve vypadal, budete potřebovat notnou dávku fantazie a všímat si zvláštních čtyřhranných otvorů ve skále, v nichž se fixovaly dřevěné konstrukce.

Rozhodně nejzajímavější jsou však rozhledy. Rozprostře se vám pohled například na Růžovský vrch, Jetřichovické skály či Vysoký Sněžník. Za dobrého počasí dohlédnete až do Saska.

Jak se tam dostanete
Potřebujete se dostat na červenou turistickou značku vedoucí z Jetřichovic (9,5 km) až na Mezní louku (4km). Pokud se vám nechce jít až tak daleko, doporučuji kouknout na turistickou mapu severně nad obec Vysoká Lípa, do míst, kde se v zatáčce odděluje červená značka od silnice. Zde se dá celkem pohodlně zaparkovat a k hradu je to pak něco málo přes kilometr.

Šaunštejn se sice celoročně volně přístupný, nicméně vzhledem k povaze cesty nedoporučuji návštěvu při deštivém počasí či snad dokonce v zimě. Skála bude klouzat a bylo by to nebezpečné. Osobně si nejsem jistý, jak výstup zvládnou menší děti.